Víte že...

V ČESKOSLOVENSKU V ROCE 1922

V sobotu 10. června 1922 vykonal pan president T.G.Masaryk na letišti ve Kbelích přehlídku ženijního pluku č.5, dělostřeleckých a jízdních pluků posádky pražské, z Brandýsa nad L. a Kostelce nad L.Objel koňmo řady vojínů, baterií a jízdy. Nato nastoupily oddíly k defilé,jemuž přihlíželi kromě vojenských přidělenců civilních vyslanectev četní členové branného výboru poslanecké sněmovny. Po defilé letecký kapitán Stanovský vyložil panu presidentovi postup výcviku vojenských pilotů v leteckém učilišti v Chebu, o něž pan president projevil zvláštní zájem. Uvedeno bylo na příklad, že během roku bylo absolvováno chebskou školou 18000 letů, při nichž byl jeden případ zranění letce a čtyři poruchy letadel.

- V roce 1922 poprvé vzlétl prototyp československého cvičného, pozorovacího a dopravnho letounu Aero A-14
- 25. a 26. února konány byly na Štrbském plese pod Tatrami veliké mezinárodní závody lyžařské
- 22. dubna byla zahájena XIV. mezinárodní výstava automobilů v Praze v průmyslovém paláci na výstavišti.
- 13. až 17. května 1922 proběhla v Praze v Královské Oboře Hospodářská výstava Zemědělské Jednoty Čsl.
- 28.května 1922 byla slavnostně otevřena Masarykova cesta v Prachovských skalách na Jičínsku.
- 2.června 1922 zemřel Prof. Jos.V. Myslbek, největší český sochař
- 6. srpna 1922 se konalo slavnostní zahájení výstavních trhů v Brně
- 22. srpna 1922 se narodil český herec Miloš Kopecký
- 19. září 1922 se v Kopřivnici narodil Emil Zátopek, legenda světové atletiky. Ve stejný den se narodila i jeho žena Dana.

Galerie - Československo 1922

zpět

"Nikdo nemá kořalky bez daně páliti mimo stavení a pozemky, v nichž sám bydlí případně na nichž hospodaří."

E-shop - Mechanické modely E-shop

Mechanické modely mobilní pálenice, propagační předměty. Dárky pro muže...

Víte že v roce... Víte že...

Zajímavosti a historické souvislosti nejen o mechanických modelech a pálenicích.

Youtube videokanál - Mobilní pálenice Video kanál

Zajímavá videa a návody k modelům.

Modely mobilní pálenice jsou vyráběny v malých limitovaných sériích a jejich precizní zpracování, funčnost a použití kvalitních kovových materiálů z nich dělá zajímavý, sběrateli vyhledávaný technický unikát. Na model pálenice jsme použili kvalitní hliníkové slitiny, s černým eloxovaným povrchem, který výborně odolává korozi i vysokým teplotám.

U modelu mobilní pálenice uplatňujeme stejné technologie a postupy, které používáme při výrobě dílců pro náročná průmyslová zařízení, elektroniku a letectví. Kotlík, víko, trubice přestupníku a spirála chladiče jsou z 99,9% čisté mědi. Měď se dobře tváří a má příznivé katalycké účinky na odbourávání organických esterů a kyseliny kyanovodíkové. Pro tyto účely, jak zjistili již naši předkové, je měď tím nejvhodnějším materálem. Kotlík a víko mají ručně lapované dosedací plochy. Lopatka topeniště, hřídelky, čepy a šrouby jsou z ušlechtilé nerez oceli. Odměrka je z chemicky odolné „potravinářské“ nerez oceli. Každý model je na tělese kotliny gravírováním označen unikátním sériovým číslem.

Nitara s.r.o.
Created by Grafik-art.cz