Víte že...

O PÁLENÍ...

„Nikdo nemá kořalky bez daně páliti mimo stavení a pozemky, v nichž sám bydlí případně na nichž hospodaří.“

více

MECHANICKÝ MODEL MOBILNÍ PÁLENICE VZOR 1922

Modely jsou vyráběny v malých limitovaných sériích a jejich precizní zpracování, funkčnost a použití kvalitních kovových materiálů z nich dělá zajímavý, sběrateli vyhledávaný technický unikát.

více

Naše pálenice oslnila v hlavních zprávách TV Nova :-)

Podívejte se na krátkou reportáž odvysílanou TV Nova v Televizních novinách 28.6.2011

více

V ČESKOSLOVENSKU V ROCE 1922

V sobotu 10. června 1922 vykonal pan president T.G.Masaryk na letišti ve Kbelích přehlídku ženijního pluku č.5, dělostřeleckých a jízdních pluků posádky pražské, z Brandýsa nad L. a Kostelce nad L.Objel koňmo řady vojínů, baterií a jízdy. Nato nastoupily oddíly k defilé,jemuž přihlíželi kromě vojenských přidělenců civilních vyslanectev četní členové branného výboru poslanecké sněmovny....

více

VE SVĚTĚ V ROCE 1922

24. listopadu 1922 objevil v Egyptě britský archeolog Howard Carter vchod do hrobky krále Tutanchamona v Údolí králů. Jeho mumii však našel až o tři roky později. Je velmi široce rozšířené tvrzení, že Tutanchamonova hrobka byla nevyloupená, což je však omyl. Hrobku navštívili vykradači a to ještě ve starověku. Nejpozději k tomu mohlo dojít za vlády Ramesse VI. Nepovolaní návštěvníci...

více

V USA na pláži v roce 1922

30.června 1922. Washingtonský policista Bill Norton měří vzdálenost mezi koleny a oblekem na koupání po té, co plk. Sherrell, dozorce veřejných budov a areálů, vydal rozkaz,"plážový oblek, který vyhovuje nesmí být více než šest palců nad kolena." National Photo Co. ...myslím, že dnes by k podobnému měření chyběly některé referenční body.

více

Muzeum lidových pálenic je ve Vlčnově na Moravě

Muzeum lidovvých pálenic bylo slavnostně otevřeno 15. 5. 2010 v areálu památkově chráněné hospodářské usedlosti č. p. 65 ve Vlčnově.Slivovice je fenomén a dosvědčuje to také mínění lidí, kteří ji zvolili jako nejtypičtější český suvenýr.

více

PÁLENÍ "NA ČERNO" JIŽ NENÍ TRESTNÉ

Od roku 2010 vstoupil v ČR v platnost přestupkový zákon, který postoj zákonodárců k domácím černým pálenicím citelně zmírnil.Vyplývá z něj, že pokud policie prokáže výrobu, přechovávání, případně rozšiřování podomácku vyrobené pálenky, sáhne přistižený do peněženky a zchudne maximálně o tři tisíce korun. Samotné přechovávání pálenice již není trestné a neměla by vám být tedy ani...

více

První prototyp modelu mobilní pálenice vzor 1922 s číslem 001 byl celý stříbrný

Chtěli jsme ho co nejdřív vyzkoušet "v akci", takže nebyl čas opatřit mu slušivý kabátek z černého eloxu. Komín měl menší průměr a špatně táhl, bylo nutné ho zvětšit. U prvních kusů nebyly ještě kotlík a víko taženy z plechu, ale byly vysoustruženy ze špalku mědi. Jiné bylo i šroubení a motýli.

více

Legendární pálenice s číslem 004 strávila několik dní v mražáku

Jeden z prvních modelů mobilní pálenice vzor 1922 s výrobním číslem 004 jsme věnovali Spolku pro udržení tradic ze Břestku, jehož členové nás ke vzniku modelu svým způsobem vlastně inspirovali.Byl vystaven 4.9.2010 na akci spolku "Chvála trnce" a vzbudil nemalou pozornost veřejnosti i novinářů. Nemilým překvapením bylo, že po skončení akce najednou nebyl model k nalezení. Že by krádež?...

více

"Nikdo nemá kořalky bez daně páliti mimo stavení a pozemky, v nichž sám bydlí případně na nichž hospodaří."

E-shop - Mechanické modely E-shop

Mechanické modely mobilní pálenice, propagační předměty. Dárky pro muže...

Víte že v roce... Víte že...

Zajímavosti a historické souvislosti nejen o mechanických modelech a pálenicích.

Youtube videokanál - Mobilní pálenice Video kanál

Zajímavá videa a návody k modelům.

Modely mobilní pálenice jsou vyráběny v malých limitovaných sériích a jejich precizní zpracování, funčnost a použití kvalitních kovových materiálů z nich dělá zajímavý, sběrateli vyhledávaný technický unikát. Na model pálenice jsme použili kvalitní hliníkové slitiny, s černým eloxovaným povrchem, který výborně odolává korozi i vysokým teplotám.

U modelu mobilní pálenice uplatňujeme stejné technologie a postupy, které používáme při výrobě dílců pro náročná průmyslová zařízení, elektroniku a letectví. Kotlík, víko, trubice přestupníku a spirála chladiče jsou z 99,9% čisté mědi. Měď se dobře tváří a má příznivé katalycké účinky na odbourávání organických esterů a kyseliny kyanovodíkové. Pro tyto účely, jak zjistili již naši předkové, je měď tím nejvhodnějším materálem. Kotlík a víko mají ručně lapované dosedací plochy. Lopatka topeniště, hřídelky, čepy a šrouby jsou z ušlechtilé nerez oceli. Odměrka je z chemicky odolné „potravinářské“ nerez oceli. Každý model je na tělese kotliny gravírováním označen unikátním sériovým číslem.

Nitara s.r.o.
Created by Grafik-art.cz